Ukrayna 2 haftalık taarruzun sonucunu paylaştı: 8 yeri geri aldık

Malyar, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, son bir haftada Ukrayna ordusunun hem taarruz hem de savunma operasyonları gerçekleştirdiğini belirtti.

Rusların doğuda Ukrayna birliklerinin Bahmut istikametinde ilerlemesini durdurmak için ek birlikler konuşlandırdığını savunan Malyar, “Bu tarafta çatışmaların yoğunluğu geçen hafta azaldı fakat çatışmalar devam etti. Toplam 41 çatışma yaşandı ve birliklerimiz birkaç bölgede ilerleme kaydetti.” sözlerini kullandı.

Malyar, Rus ordusunun geçen hafta Liman, Kupyansk, Avdiyivka ve Marinka istikametlerinde taarruzlarını sürdürdüğüne işaret ederek, bu bölgelerde mevzi kaybetmediklerini söyledi.

Güney cephede son bir haftada taarruzun birkaç istikamette gerçekleştiğine dikkati çeken Malyar, şöyle devam etti:

“Berdyansk ve Melitopol istikametlerinde 2 hafta süren taarruz operasyonları sırasında Tavriya savunma kuvvetleri, Novodarivka, Levadne, Storojeve, Makarivka, Blagodatne, Lobkove, Neskuçne, Pyatihatki olmak üzere toplam 8 yerleşim yerini kurtardı. Birliklerimiz 7 kilometreye kadar ilerledi. Kurtarılan toprak alan 113 kilometrekareyi oluşturuyor.”

“BİRLİKLERİMİZ, RUSLARIN 2 KOMUTA MERKEZİNİ VURDU”

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada da son 24 saatte Rusların, Ukrayna askerlerinin mevzilerine ve yerleşim yerlerine 59 hava saldırısı düzenlediği, tanksavar füze sistemlerinden 100’den fazla ateş açıldığı bilgisi verildi.

Aralarında çocukların olduğu sivillerin öldüğü ve yaralandığı ileri sürülen açıklamaya nazaran, kritik altyapı hasar gördü, 20’den fazla konut ve bir okul yıkıldı.

Açıklamada, Rus ordusunun son bir günde Harkov, Çernigiv, Donetsk, Lugansk, Zaporijya, Herson bölgelerinin yerleşim yerlerine hava ve kara akınları gerçekleştirdiği bilgisi yer aldı.

Ukrayna hava kuvvetlerinin son 24 saatte Rusların ağırlaştığı bölgeleri 10 kere bombaladığı belirtilen açıklamada, “Askerlerimiz düşmanın Ka-52 helikopterini, 3 Şahed İHA’sını ve 7 keşif İHA’sını imha etti.” sözü kullanıldı.

Açıklamada, Ukrayna füze ve topçu birliklerinin de Rusların 2 komuta merkezini, 4 tanksavar füze sistemini, asker ve teçhizatın ağırlaştığı 2 bölgeyi ve 2 mühimmat deposunu vurduğu tez edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir