Rusların en çok tercih ettiği ikinci ülke Türkiye oldu

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Rusların yurt dışına çıkış istatistiklerini yayımladı. Buna nazaran Temmuz-Ağustos-Eylül ortasında 9 milyon 710 bin Rus, diğer ülkelere gitti.

Yılın ikinci çeyreğinde 5 milyon Rusya vatandaşının yurt dışına çıktığı belirtilirken, bu sayının 3. çeyrekte yaklaşık 2 katına çıktığı görüldü. FSB’nin datalarına nazaran Rusların en çok tercih ettiği nokta Gürcistan’a bağlı Abhazya oldu. Temmuz-Ağustos-Eylül ortasında 2.5 milyon Rus, Abhazya’ya gitti. Rusların Abhazya’dan sonra en çok tercih ettiği ülke ise Türkiye oldu.

Temmuz’dan ayından Eylül’e kadar olan 3 aylık dilimde 2.1 milyon Rus, Türkiye’ye gitti. Rusların en çok gittiği ülkeler ortasında 1.3 milyon ile Kazakistan üçüncü sırada yer aldı. Rusların Temmuz-Eylül ayları ortasında Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan ve Abhazya’ya çıkışları son 5 yılın da rekorlarını oluşturdu.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçtiğimiz Eylül ayında kısmi seferberlik ilanı sonrasında çok sayıda Rus, havayolu ile Türkiye’ye, karayolu ile Gürcistan, Kazakistan, Moğolistan ve Baltık ülkelerine akın etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir