Maden kazası raporundaki tanık madenciler: Yeterli havalandırma yok, sensörler uzak

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Kurum Müdürlüğü’ne ilişkin maden ocağında 41 madencinin ömrünü yitirmesi, 11 emekçinin yaralanmasıyla ilgili kazaya ait soruşturmada TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 8 kişi tutuklanırken, 4’ü isimli denetimle olmak üzere 16 kişi özgür bırakıldı.

Maden kazasıyla ilgili 7 kişilik uzman heyeti tarafından hazırlanan 28 sayfalık ön rapor savcılığa sunuldu. Raporda, kazaya ait 53 şahit madencinin tabirine başvurularak, 17 soru sorulduğu belirtildi. Şahitlerden 17’si kaza anında madende olmadıkları için farklı tutulurken, öteki 36 madencinin beyanlarının dikkate alındığı belirtilerek, tabirlerine raporda yer verildi.

‘UFAK ÇAPLI YANGINLAR OLURDU’

Buna nazaran şahitlerden 19’u, “Maden ocağında meydana gelen kaza öncesinde daha evvel yangın, su birikimi yahut gaz birikimi nedeniyle üretim durdu mu?” sorusuna; “30 Ağustos 2010 yılında eksi 236 kotta baraj patlaması oldu ve yangın çıktı. Tatil gününe denk geldiği için kimse yaralanmadı. Üretim, vakti hatırlamamakla birlikte durduruldu. Bunun dışında çalıştığımız yer maden olduğu için ufak çaplı yangın olurdu; ancak kimseye ziyan vermedi” karşılığını verdi.

‘ÖLEN EMEKÇİLER, MASKELERİNİ TAKAMAMIŞ HALDE BULUNDU’

13 şahit, “Maden ocağında acil durum hareket planı var mı? Var ise sizlere acil durumlarda neler yapılması gerektiği anlatıldı mı, bu mevzuda eğitim verildi mi? Meydana gelebilecek tüm riskler bu planda değerlendirilmiş mi?” sorusuna; “Ani bir olay esnasında pak hava yoluna yanlışsız hareket edilmesi, maske takıp maske istasyonlarına gidilmesi söylendi. Yılda 2 gün iş güvenliği kursu veriliyor. Lakin bu eğitimler teorik kalıyor, uygulamalı olmuyor. Vefat eden arkadaşlarımız 2-3 yıllık deneyime sahip. Onlara daha kapsamlı bir eğitim verilseydi vefat sayısı çok daha az olabilirdi. Vefat edenlerin birçok maskelerini takamamış bir halde bulundu” yanıtını verdi.

‘YETERLİ HAVALANDIRMA YOK’

7 madenci, “Maden ocağında faal kullanılabilir kâfi sayıda vantilatör var mı?” sorusuna; ocakta kâfi havalandırma olmadığını, vantilatörlerin özelliğini yitirmiş olduğunu, çalışanların müsaadeye çıkartıldığında bu vantilatörlerin değiştirileceğinin kendilerine söylendiğini, arkadaşlarını kurtarmak için maden ocağına indiklerinde vantilatör ve vantüplerin toz patlamasından kaynaklı eridiğini gördüklerini söyledi.

‘GAZ ORANINI İZLEME MERKEZİ GÖREMEDİ’

Tanık madenciler ayrıyeten, ayak ardına beton enjeksiyon yapıldığını, ayak (üretim yeri) altlarına taş tozu serpildiğini ve kömür tozunun patlamasının bu formda engellendiğini; lakin yaklaşık 1 yıldır bunun yapıldığını görmediklerini belirtti. Ayrıyeten, eksi 350 kotta çalışan arkadaşlarının, oranın ekstra sıcak olduğunu söylediklerini, bazen de orada bulunan hava sensörlerine hava tutulmak yoluyla kıymetlerin düşük gösterildiği konusunda duyumları olduğunu, sensörle arın ortasında ara olduğunu, (sensörlerin ayak başına yahut baca çıkışına uzak oldukları) ve bu nedenle düşük bedel verdiğini, arındaki gaz oranı yükselince sensöre ulaşması biraz vakit aldığını, bunun için de el dedektörleri kullanılması gerektiği, gaz oranını izleme merkezi göremediği için patlamanın gerçekleştiğini söz ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir