LPG’li araç sahipleri dikkat

Hava sıcaklıklarında hissedilir derecede yaşanan düşüş, araçları da direkt etkiliyor. Bilhassa gece saatlerinde 0 ile 1 derece düzeylerine düşen hava sıcaklıkları, araç yakıt sisteminde hortumlara direkt tesir gösterebiliyor. Araç sistemlerinde kullanılan eserlerin de vakitle oluşturduğu tahribat, sistemli denetimler yapılmadığı takdirde büyük ölçekli meseleleri ortaya çıkarabiliyor. Birbirinden farklı nedenler sonucu oluşan tahribata yönelik bilhassa kış aylarına giriş yapılırken araçların denetimden geçmeleri çok büyük ehemmiyet taşıyor. Yapılacak düşük maliyetli denetimlerin çok büyük sorunların önüne geçtiğini belirten LPG ustası Emre Tezal, “300-400 liralık masraftan kaçarken asgarî 6-7 bin, azamide 12 bin lira masraf çıkarır” dedi.

“Araç şoförlerinin kışa girmeden evvel su kaçaklarını ve denetimlerini yaptırmaları gerekiyor”

Araçta yapılacak küçük denetimler sonucu düşük maliyetli tamirlerin büyük maliyetli arızaların önüne geçebileceğinin altını çizen LPG ustası Emre Tezal, şu tabirleri kullandı: “Antifrizler vakitle kauçuk hortumlara ziyan veriyor. Su kaçakları meydan geliyor, havanın soğuması ile bu hortumlar sertleşiyor ve LPG çizgisinde da bu hortumlar kullanıldığı için gaz ve su kaçakları sıkça başımıza geliyor. O yüzden araç şoförlerinin kışa girmeden evvel su kaçaklarını ve denetimlerini yaptırmaları katiyetle gerekiyor. Su hortumları, T’ler ve kelepçeler değiştirilmeli. Şayet hortumlar sertleşmiş ya da kaçırma varsa bunların maliyeti 300-400 TL oluyor.

Fakat bu denetimler vaktinde yaptırılmaz ise araçta su kalmaz ve silindir kapak contaları yanar. Bu yanma gerçekleşirse 300-400 liralık masraftan kaçarken asgarî 6-7 bin, azamide 12 bin lira masraf çıkarır. Filtrelerin bakımları çok kıymetli bir bakımdır. Tank içeresindeki ağır metal tozları yahut yakıttaki propan ve bütandan kaynaklı yağlanmalar aracın enjektörlerine ve regülatörlerine ziyan veriyor. Kış aylarına girmeden filtre bakımları çok değerli zira kışın yakıt daha sıvı oluyor ve bu yakıtlar daha çabuk filtreleri dolduruyor. Bir enjektörler yahut regülatörün fiyatı bin, bin 500’den başlıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir