Kürt kurumlarından operasyona tepki

Bugün Diyarbakır merkezli 21 vilayette düzenlenen operasyonda ortalarında gazeteci, avukat, sanatçı, siyasetçilerin ve Kürtçe öğretmenlerin de olduğu 126 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların evraklarına 24 saat kısıtlama kararı getirilirken, kurumların reaksiyonu de sürüyor.

Gözaltılara reaksiyon gösteren İstanbul Kürt Enstitüsü, Diyarbakır Kürt Enstitüsü, İzmir Avesta Lisan ve Kültür Araştırmaları Derneği, Botan Lisan ve Kültür Araştırmaları Derneği, Fırat Lisan ve Kültür Araştırmaları Derneği, Ari-Der Lisan ve Kültür Araştırmaları Derneği, Mezopotamya Lisanları ve Kültürleri Araştırmaları Derneği, Arsisa Lisan, Kültür ve Sanat Merkezi Araştırmaları Derneği, Kürt Edebiyatçıları Derneği, Birca Belek Lisan ve Kültür Derneği, Anka Lisan Kültür ve Sanat Derneği, Destar Dergisi ortak açıklama yaptı.

Kurumların ortak yayınladığı Kürtçe açıklamada, “Öldürmelerle nasıl bir sonuç almadılarsa, bu operasyonlarla da bir şey elde edemeyecekler. Tüm bu baskılar karşısında Kürt halkının uğraşı daha da güçlendi” denildi.

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Kürtler hak ve özgürlükleri için çaba ederek büyük bedeller ödediğine vurgu yapılan metinde, şunlara yer verildi: “Büyük bedellerle alınan haklar, operasyonlarla, öldürmelerle, göz korkutmalarla elimizden alamazlar. Evvelki yıllarda tüm bu ataklar, öldürmeler nasıl Kürt kurumlarını bir adım bile geri attırmadıysa bugün de attırmayacak. Kürt halkı haklarına ve varlıklarına sahip çıkmaya devam edecek. Yüz yıldır süren bu zorbalıklar AKP-MHP faşist iktidarı devrinde daha da arttı. Bu tekçi anlayış bütün siyasetlerini Kürtleri yok etme üzerine kuruyor. Lakin tüm bu faşist akınlarına ve çöktürme operasyonlarına karşın başaramayacaklar.”

“Bu operasyonların bir başka gayesi da Kürt lisanı ile ilgili çalışmaları engellemek ve asimilasyon siyasetlerini sürdürmektir” tabirlerine yer verilen açıklamada, “Bu nedenle daima Kürt kurumları ve Kürtçe öğretmenleri amaç gösteriliyor. Bugün yapılan operasyonda da gördük ki Kürtçe öğretmenleri Rıfat Roni, Nesib Gültekin ve Osman Çetinkaya da gözaltına alındı. Bugün gazeteciler, sanatkarlar, hukukçular ve Kürtçe işçileri düşmanca ve hukuksuz bir formda gözaltına alındı. Uğraşımız operasyonlarınızı boşa çıkaracak. Gözaltına alınanların derhal hür bırakın. Bedeli ne olursa olsun özgürlük ve eşitlik ismine verdiğimiz çabayı bırakmayacağız. Uğraşımız her kaidede ne olursa olsun devam edecek” denildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir