Korkulan oldu: Sınırları açan Çin’den gelen yolcuların yarısında Covid-19 çıktı

2019’un son haftalarında Wuhan’da ortaya çıktıktan sonra global bir salgın halini alan corona virüsü 3 yılı aşkın bir müddettir 6 milyondan fazla insanı öldürmeye ve milyonlarca beşere bulaştı.

 

Salgın Omicron varyantıyla yayılımını artırırken, Çin’in geçen haftalarda aldığı yasakları ve kısıtlamaları gevşetme kararı ise tartışılmaya devam ediliyor… Salgının başladığı günden beri etkililiği kanıtlanmış mRNA bazlı Covid-19 aşısı kullanmayan Çin’de geçen haftalarda “sıfır Covid” siyaseti rafa kalkmış ve sonlar açılmıştı.

Fakat yasakların ve kısıtlamaların gevşetilmesinden sonra Çin’de hadise ve vefat sayıları süratle artarken hudutların açılmasıyla yeni mutasyonların global ölçekte yayılabileceği öne sürülmüştü. Çin genelindeki hastanelerde doluluk oranı tavan yaparken toplumsal medyada paylaşılan birçok imgede hastaların hastane koridorlarında yatmak zorunda kaldığı ve hastanelerde yer olmadığı görülmüştü.

Bu imajlardan kısa bir müddet sonra ise İtalya’dan telaş yaratan bir açıklama geldi. Sonların açılmasıyla Çinli turistler birçok ülkeye tatile gitmek için yola çıkarken İtalya, Çin’den gelecek turistlerden “zorunlu Covid-19 testi” istemeye başladı.

“AMACIMIZ VATANDAŞI KORUMAK”

İtalya Sağlık Bakanı Orazio Schillaci, “Alınan yeni kararlar İtalyan halkını virüsün yeni varyantlarından korumak ve virüsü takip etmek hedefiyle alınmıştır” dedi.

Öte yandan İtalya’nın aldığı bu kararın ardında Çin’den İtalya’ya giden uçaklardaki yolcuların neredeyse yarısının Covid-19 testinin olumlu çıkması olduğu öne sürüldü. Batı medyasında yer alan haberlerde Şangay ve Pekin’den gelen iki uçaktaki yolcuların yüzde 50’sinin testinin olumlu çıktığı kayıtlara geçti.

Uzmanlar, Çin’den gelen yolcuların kısıtlamalar olmaksızın hasta bir formda ülkeden çıkmalarının yeni salgınları tetikleyeceğini ve Covid-19’un yeni mutasyonlara evrilmesine sebep olacağını belirtti.

BAZI ÜLKELER ZARURÎ TEST GETİRDİ

Çin’in hudutlarını açmasından sonra birçok ülke vatandaşlarını korumak için harekete geçti. İtalya’nın yanı sıra ABD, Japonya, Tayvan ve Hindistan, Çinli turistlere zarurî Covid-19 testi uygulamasına geçildiğini duyurdu.

Avustralya ve İngiltere Çin’den gelen yolculara özel bir kısıtlama ve mecburilik getirilmeyeceğini aktarırken, Ankara’dan da bahisle ilgili bir açıklama gelmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir