Köpek sahibi olmak, çocuklarda egzama görülme riskini düşürüyor

Her beş çocuktan birini ve her 10 yetişkinden birini etkileyen egzama, cildin kaşınmasına, kurumasına ve çatlamasına neden olur.

Uzmanlar, bu sorunun sebebini bilmiyorlar, lakin bunun genetik olabileceğine ve cilt bariyerinin düzgün çalışmayarak alerjenlerin girmesine müsaade vermesinden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.

Şimdi araştırmacılar, doğduktan sonraki birinci aylarda bakterilere maruz kalmanın, bir çocuğun sağlıklı bir bağışıklık sistemi geliştirmesine yardımcı olabileceğini ve potansiyel olarak egzama üzere durumları azaltabileceğini söylüyor. Bilhassa de araştırmacılar, bir köpekle birlikte olmanın çocuklarda gelişen egzamaya karşı değerli bir kollayıcı tesiri olduğunu sav ettiler.

ABD’li uzmanlar, iki yaşın altındaki yaklaşık 800 çocukta egzama oranlarını takip etti ve ebeveynlerinin hamilelik sırasında yahut doğdukları birinci yılda meskende köpek besleyip beslemediğine baktı.

Michigan, Detroit’teki Henry Ford Health grubu, köpeklerin çeşitli bakterilerinin çocukların bağışıklık gelişimine yardımcı olabileceğini söyledi.

Araştırmalar, ömrün ilerleyen devirlerinde egzamayı şiddetlendirebilen kimi bakterilerin, bir çocuğun daha erken maruz kalması durumunda hastalığın ortaya çıkmasını önleyebileceğini gösterdi.

Araştırmacılar; “Verilerimiz, doğum öncesi ve erken hayatta köpek maruziyetinin, iki yaşında yahut öncesinde egzama gelişimi üzerinde kıymetli bir hami tesire sahip olduğunu gösteriyor” dedi.

Araştırmaya nazaran; evcil hayvan beslemek, bebek bağırsak mikrobiyal bileşimini etkilediğinden, köpeğe maruz kalan çocuklarda daha düşük egzama oranı görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir