Karadeniz’in deniz suyu sıcaklığı en düşük illeri Samsun ve Ordu

Türkiye’de Karadeniz’e kıyısı olan 16 vilayet bulunuyor. Bu vilayetlerin 11’i Karadeniz Bölgesi’nde, 5’i de Marmara Bölgesi’nde yer alıyor.

Marmara Bölgesinde Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’nın, Karadeniz Bölgesi’nde de Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’in Karadeniz’e kıyısı bulunuyor.

Deniz suyu sıcaklıkları bilgilerine nazaran, İstanbul’un Karadeniz kıyıları ile Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli ve Sakarya kıyıları 21 derece, Düzce kıyıları 21 derece, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu kıyıları 22 derece, Sinop kıyıları 20 derece, Giresun kıyıları 22 derece, Trabzon kıyıları 22 derece, Rize kıyıları 22 derece düzeyinde seyrederken, Artvin kıyıları ise 23 derece civarına çıktı.

Verilere nazaran, Karadeniz’de en soğuk deniz suyu sıcaklığına sahip vilayetler 19 derece ile Samsun ve Ordu olurken, en sıcak deniz suyu sıcaklığına sahip vilayet ise 23 derece ile Artvin olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan Ege ve Akdeniz’de deniz suyu sıcaklıkları 21 ila 27 derece ortasında değişiklik gösterirken, Marmara Denizi’nde de deniz suyu sıcaklıkları 21 ile 25 derece ortasında bulunuyor.

DENİZ SUYU SICAKLIK FARKININ NEDENLERİ

Deniz suyu sıcaklık uzmanları, deniz suyu sıcaklığı ölçümün kıyılarda yapıldığını tabir ederken; akıntılar, çevresel ve bölgesel faktörlerin deniz suyu sıcaklığında farklılık oluşturabildiğini belirtiyor.

Karadeniz’deki deniz suyu sıcaklıklarının farkını daha çok tatlı su akıntılarının neden olduğunu söz eden uzmanlar, ayrıyeten fazla rüzgar alan bölgelerin daha çabuk soğuyabildiğinin altını çiziyor.

Karadeniz’de deniz suyu sıcaklıklarının çok büyük farklılık göstermediğini vurgulayan uzmanlar, Akdeniz ve Ege’de ise deniz suyu sıcaklık farklarının 5-6 dereceye kadar yükselebileceğine dikkat çekiyor.

Akdeniz ve Ege’de taban suyu geldiğinde sıcaklığın bir anda değişebildiğinin altını çizen varsayım uzmanları, Karadeniz’de taban suyu nedeniyle sıcaklık farklarına fazla rastlanılmazken bu duruma Ege ve Akdeniz’de sıklıkla rastlandığını bildirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir