Hitler’i öven o aday tüm görevlerinden uzaklaştırıldı

İtalya’da yaklaşan seçimlerde favori olarak gösterilen partilerden çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI), Nazi önderi Adolf Hitler’e hayranlığını belirten parti üyesinin seçimlerdeki adaylığını askıya aldı.

İtalyan basınında yer alan haberlere nazaran, Giorgia Meloni liderliğindeki FdI idaresi, partinin Sicilya adasındaki Agrigento ili koordinatörü Calogero Pisano’yu, Hitler’i “büyük bir devlet adamı” olarak nitelediğinin ortaya çıkmasının akabinde partideki tüm vazifelerinden uzaklaştırdı.

Pisano’nun paylaşımları, Roma Yahudi Topluluğu başta olmak üzere sol bölümlerin tepkisini çekerken, topluluk başkanı Ruth Dureghello, “Hitler’i selamlayan birinin, seçimlerden sonraki parlamentoda yer alacağı fikri kabul edilemez.” sözünü kullandı.

ANKETLERDE ÖNDEYDİ

İtalya’da seçim kanunu gereği, seçimlere 15 gün kalmasından itibaren rastgele bir kamuoyu yoklaması yayımlanmıyor. En son 10 Eylül’de açıklanan birtakım anketler, 25 Eylül’deki seçimlerden Giorgia Meloni liderliğindeki faşizan eğilimli çok sağcı FdI, Salvini liderliğindeki Lig Partisi ve Silvio Berlusconi liderliğindeki Forza Italia (FI) partisi ile kimi küçük sağ partilerden oluşan merkez sağ ittifakın hükümet kuracak çoğunluğu elde ederek çıkacağına işaret ediyor.

Seçimleri sağ ittifakın kazanması halinde Meloni’nin ülkenin birinci bayan başbakanı olması bekleniyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir