Arap dünyasının üçte biri yoksulluk sınırının altında

ESCWA, Arap ülkelerinde toplumsal ve iktisadi gelişmelerle ilgili hazırladığı yıllık raporun sonuçlarını açıkladı.

Pandemi ve yaklaşık bir yıl evvel Ukrayna’da başlayan savaşın global iktisat üzerindeki olumsuz yansımaları da göz önüne alınarak hazırlanan raporun sonuçlarına nazaran, Arap dünyasında 2022’de enflasyon yüzde 14’e ulaştı. Bu sayının 2023’te yüzde 8’e, 2024’te de yüzde 4,5’e gerilemesinin beklendiği söz edildi.

Yoksulluk seviyesinin geçen yıllara kıyasla 2022’de arttığı ve fakir kişi sayısının 130 milyona yaklaştığı, bu sayının Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ülkeleri ile Libya hariç Arap dünyası halklarının üçte birine tekabül ettiği aktarıldı.

Arap dünyasının, 2022’de yüzde 12 işsizlik oranıyla dünyadaki en yüksek oranı kaydettiği, 2023’te bu sayının 11,7’ye gerilemesinin beklendiği bilgisi verildi. Son olarak, Arap dünyası ekonomilerinin 2023 yılında yüzde 4,5, 2024’te ise yüzde 3,4 büyümesinin beklendiği tabir edildi.

KÖRFEZ ÜLKELERİ İKTİSADİ VE TOPLUMSAL PROBLEMLE KARŞILAŞACAK

Raporu hazırlayan ekibin Başkanı Ahmed Mumi ise yaptığı açıklamada, Körfez ülkeleri ile petrol ihraç eden başka ülkelerin güç fiyatlarının yükselmesinden istifade edeceğini lakin petrol ithal eden ülkelerin, “enerji maliyetinin yükselmesi, besin ıstırabı, turizm bölümü ile memleketler arası insani yardımlarda gerileme” üzere pek çok iktisadi ve toplumsal sıkıntıyla karşılaşacağını söz etti.

Mumi, mevcut durumun, petrol ihraç eden ülkelerin, kapsamlı büyüme ve sürdürülebilir kalkınma projeleri kanalıyla ekonomik kaynaklarını çeşitlendirmesi açısından bir fırsat olduğunu kaydetti.

ESCWA’nın yıllık olarak hazırladığı rapor, Arap ülkelerinin, ekonomik kurumlarda ıslahat yapma ve planlama sürecini güzelleştirme çalışmalarına dayanak sunmayı amaçlıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir