Anıtkabir’de 23 Nisan töreni yapıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 103. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hasebiyle Meclis’teki Atatürk Anıtı önünde merasim düzenlendi.

Törende, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Atatürk Anıtı’na kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakmasının akabinde hürmet duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop törene, Türkiye’nin TOGG ile geldi.

Törene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Haydar Akar; AK Parti Küme Lideri İsmet Yılmaz, AK Parti Küme Başkanvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Hasret Yılmaz, CHP Küme Başkanvekilleri Engin Altay ve Özgür Özel, İYİ Parti Küme Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri ile TBMM idari personeli katıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ayrıca 23 Nisan hasebiyle bir bildiri yayımladı.

Çocuklara ithaf edilen 23 Nisan 1920 gününün, Türkiye tarihinin en kıymetli kilometre taşlarından biri olduğunu belirten Şentop, “Osmanlı’dan genç Türkiye’ye evrilen tarihimizde TBMM’nin açılışı, millet iradesinin temsili manasına gelen büyük değişimin başlangıcıdır” tabirini kullandı.

‘ORDUDAN EVVEL MECLİS KURULDU’

AA’nın aktardığı bilgilere göre Meclis Başkanı Şentop, şunları kaydetti:

“Orduları dağıtılan, toprakları işgal edilerek tahkir edilmek istenen milletimiz, esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih etmiş; çoluk çocuk, bayan erkek, genç ihtiyar demeden bağımsızlığı için tek beden olarak hareket etmiş ve kanını son damlasına kadar akıtarak Trakya ve Anadolu’yu, verdiği İstiklal Harbi ile kendisine ebedi vatan kılmıştır.

Büyük fedakarlıklar gösteren çelik yürekler sayesinde oluşturulan TBMM, dünyaya, devletimizin temel taşlarının ‘milletimizin kayıtsız koşulsuz egemenliği’ temelinde temellendiğini ilan etmiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan ve Anadolu halkının kendi kendine teşkilatlandığını şahsen gözlemleyen Mustafa Kemal Paşa, halktan aldığı takviye ve ilhamla ulusal çabanın her safhasını planlamış, ordudan evvel meclis kurarak, zaferi, ‘hukuk ve meşruiyet’ temelleri üzerinde yeşertmiştir. Gazi Paşa hem meclisin ilk başkanı hem cephede yeni ordunun başkomutanı; birinci meclisin vatansever milletvekilleri de hem cephede asker hem mecliste misyon ifa eden ebedi kahramanlarımızdır.”

TBMM Başkanı Şentop, 103 yılı geride bırakan TBMM’nin ilk başkanı ve Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere gayret arkadaşlarını ve Birinci Meclis vekillerini rahmet ve hürmetle yad ettiğini belirterek, “Bizlere emanet ettikleri Türkiye Cumhuriyeti, çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükselmeye devam edecektir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun” tabirlerini kullandı.

‘MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OLARAK YENİ NESLİ EĞİTİMLE YÜCELTME ÜLKÜSÜNDEYİZ’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de öğretmen ve öğrencilerle Anıtkabir’i ziyaret etti. Bakan Özer başkanlığındaki bakanlık bürokratları ile öğretmen temsilcileri, öğrenci ve velilerden oluşan heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine geldi.

Özer’in mozoleye çelenk bırakmasının akabinde hürmet duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Misak-ı Ulusal Kulesi’ne geçen Özer, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, millet iradesi ve bağımsızlığımızın yegane tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 103. kuruluş yıl dönümünde bir kere daha huzurunuzdayız. ‘Egemenlik kayıtsız kuralsız milletindir.’ prensibiyle çıktığımız bağımsızlık yolunda aydınlık yarınlarımızın hem en önemli teminatı hem de gerçek sahipleri, evlatlarımızdır. Onlara armağan ettiğiniz, ışığıyla tüm dünya çocuklarını aydınlatan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle gelecek kuşaklara olan inanç ve itimadımızı tazelemenin kıvancını yaşıyoruz.

Çocuklarımızın dünyaya istikamet verecek, kendine inançlı ve donanımlı bireyler olarak yetişmeleri yolunda bize düşen büyük sorumluluğun farkındayız. Ulusal ve manevi kıymetlerinin şuurunda, üretken, çağın bilgisini özümsemiş ve faziletli bir jenerasyon bize emanet ettiğiniz bu kutsal mirası geleceğe taşıyacaktır. Bütün çabamız, çocuklarımıza işte bu niteliklere sahip olacakları fırsat ve ortamı sağlamak yolundadır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak yeni nesli eğitimle yüceltme ülküsündeyiz. Esaslı geçmişimizin zenginliğini bilim, kültür, spor, sanat ve teknolojiyle harmanlayan çocuklarımız, bu hoş vatanı işaret ettiğiniz ‘muasır medeniyetler’ düzeyinin üzerine çıkaracaktır. ‘Türkiye Yüzyılı’ maksadımıza ilerlerken ilhamımızı sizin fikirlerinizden, gücümüzü aziz milletimizden ve kararlılığımızı bağımsızlığa olan tutkumuzdan alıyoruz. Ruhunuz şad olsun.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir