ABD’den Türkiye-Suriye görüşmesine ilişkin açıklama: ‘Tutumumuz net’

Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın Moskova’da Rusya, Suriye, İran savunma bakanları ve istihbarat liderleri ile toplantısına ait ABD’den açıklama geldi.

Bakanlıktan VOA Türkçe’ye yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı vurgulandı ve ABD’nin temel çatışmaya siyasi bir tahlil bulunması tarafında gerçek bir ilerleme sağlanmadan Beşar Esad idaresi ile ilgileri normalleştirmeyeceği tekrarlandı.

‘GÖRÜŞMEDEN HABERİMİZ VARDI’

Bakanlık sözcülüğünden yapılan açıklamada, Rusya’daki dörtlü toplantıdan ABD’nin haberdar olduğu kaydedildi ve Suriye’deki çatışmaya kalıcı bir siyasi tahlil bulunması için müttefikler, ortaklar ve Birleşmiş Milletler (BM) ile birlikte çalışmaya devam edildiği belirtildi.

Açıklamada, çatışmanın sona erdirilmesinin, tüm Suriyelilerin iradesini temsil eden tek uygulanabilir tahlil olan BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararının tam olarak uygulanmasının gerektirdiği hatırlatıldı. 18 Aralık 2015’te Güvenlik Konseyi’nin oybirliği ile kabul ettiği kararda, Suriye’de acil bir ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi tahlile ulaşılması daveti yapılıyor ve bir seçim takvimi sunuluyordu.

‘İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİRMEYECEĞİZ’

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, ‘’Tutumumuz net; temel çatışmaya siyasi bir tahlil bulunması istikametinde gerçek bir ilerleme sağlanmadan Esad rejimi ile ilgilerimizi normalleştirmeyeceğiz’’ denildi. ABD’nin bu tavrı kamuoyu önünde ve özel olarak ortaklarıyla paylaştığı belirtilen açıklamada, ‘’Suriye rejimi ile temas halinde olan bölgesel ortaklarımıza, Suriyelilerin insani ve güvenlik durumlarının güzelleştirilmesine yönelik inandırıcı adımların her türlü temasta ön planda ve merkezde yer alması gerektiğini vurguladık’’ tabirleri kullanıldı.

Dün Moskova’da düzenlenen toplantıya Akar ve Fidan dışında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İran Savunma Bakanı Mohammad Reza Aştiyani ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile ülkelerin istihbarat liderleri katılmıştı. Akar, Moskova’dan ayrılmadan evvel yaptığı değerlendirmede, görüşmelerin ‘olumlu ve faydalı’ olduğunu kaydetmişti.

Dünkü görüşme ile ilgili Ankara ve Moskova’dan emsal açıklamalar yapılmış ve münasebetlerin olağanlaştırılması, Suriye’de güvenliğin güçlendirilmesi, ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve Suriyeli mültecilerin bir an evvel ülkelerine dönmeleri için gayretlerin konuşulduğu kaydedilmişti.

Suriye Savunma Bakanlığı ise görüşmelerde Türk askerlerinin Suriye’den çekilmesinin yanısıra Suriye’nin komşu ülkelerle ticaretinin canlanmasının önünü açan stratejik M4 otoyolunun açılmasının da ele alındığını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir